Moderovaná diskuze se zaměří na téma spolupráce mezi architekty a projektanty a na vnímání krásy, funkčnosti a kvality v architektuře.
Hosté:
Markéta Žáček Zdebská – místopředsedkyně České komory architektů (ČKA)
Pavel Štěpán – bývalý dlouholetý předseda profesního aktivu pozemních staveb České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)
Kdo tvoří město? Architektura vs. projekce
Jak se liší pohled architektů a projektantů na kvalitu architektury? Kde vznikají třecí plochy mezi vizí architekta a technickým řešením stavebního inženýra? A co vlastně znamená „dobrá architektura“ – je to především estetická krása, nebo technická dokonalost? Ve stavební praxi se často setkáváme s rozdílnými přístupy ke kvalitě výstavby. Architekti usilují o tvorbu prostředí, které lidem nejen slouží, ale také inspiruje a kultivuje jejich každodenní život. Pracují s emocemi, kontextem a estetikou. Stavební inženýři naopak kladou důraz na konstrukční stabilitu, zažité a prověřené postupy a dodržování technických norem. Tyto odlišné priority mohou vést ke vzájemnému nepochopení, někdy dokonce i k ironii či vzájemnému podceňování. Nejlepší výsledky přináší, pokud jsou do návrhu zapojeny obě profese. Architekti však ze zákona musí být zapojeni do návrhu jen ve výjimečných případech. U mnoha nových staveb tak estetická stránka často ustupuje pragmatickému hledisku. Jak najít rovnováhu mezi architektonickou kvalitou a technickou precizností? Přijďte si poslechnout názor předních odborníků a zapojte se do diskuze o tom, kdo a jak dnes formuje prostředí, ve kterém žijeme.
Markéta Žáček Zdebská je architektka a první místopředsedkyně České komory architektů (ČKA). Magisterský titul v oboru architektura získala v roce 2010 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Během studia pracovala v ateliéru Josefa Pleskota a další praxi získala díky spolupráci s M1 architekti. Již jako studující začala rozvíjet samostatnou praxi a v roce 2010 založila studio BY architects, které dnes vede se svým mužem, architektem Markem Žáčkem. Práce ateliéru jsou pravidelně oceňovány ve veřejných soutěžích a realizace jsou prezentovány v českých i zahraničních publikacích. Tři projekty byly nominovány na Českou cenu za architekturu. Nejvýznamnějším probíhajícím projektem je revitalizace Karlova náměstí v Praze. Mezi těmi dokončenými vynikají zejména citlivé rekonstrukce a realizace bytových staveb, např. rekonstrukce činžovního domu ve Šlikově ulici.
Pavel Štěpán je bývalý dlouholetý předseda profesního aktivu pozemních staveb České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). V roce 1991 spoluzakládal projektový atelier Deltaplan, ve kterém později působil jako ředitel. Významně se podílel na vzniku řady oceňovaných občanských a bytových staveb, např. V-Tower (Bytový dům Epoque) v Praze na Pankráci nebo Obytný areál Corso Pod Lipami v Řevnicích. Má blízko k předním českým architektům, s nimiž často spolupracoval. Nyní již neprojektuje, ale učí stavitelství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM).