Kolokvium pro odbornou i laickou veřejnost
Celá akce byla poznamenána povodňovou situací, která i přes veškerou snahu neumožnila účast polského hosta. Program tedy proběhl v redukované podobě pouze za účasti slovenského architekta Jána Studeného. I přes toto omezení byla účast odborné veřejnosti jen mírně pod naším očekáváním, u večerního programu pak širší veřejnost zaplnila prakticky celé foyer.
PROGRAM:
14.00 – 17.00 PŘEDNÁŠKOVÝ BLOK I
Pro odbornou veřejnost – nutná registrace PROSTŘEDNICTVÍM FORMULÁŘE ZDE.
Program je zdarma.
KVALITA A REGULACE
Regulace v podobě stavebních předpisů a územního plánování spolu s pravidly v oblasti ochrany památek představují kontrapunkt i předpoklad vzniku kvalitního architektonického řešení. Architekti Ján Studený (SK) a Robert Konieczny (PL) mají zkušenost s navrhováním staveb jak v českém, tak ve svém domovském prostředí, proto mohou z vlastní praxe srovnávat podmínky pro rozvoj stavební kultury a věnovat se dynamickému vztahu regulace a kvality v těchto sousedních státech.
Po přednáškách obou architektů bude následovat moderovaná diskuze formou kulatého stolu. Zaměří se na téma architektonických soutěží, právo veřejných zakázek a veřejné investice. Účastníci budou debatovat o efektivitě nástrojů, které by měly zaručovat kvalitu architektonického řešení a o rozvoji veřejného prostoru.
18.00 – 19.30 PŘEDNÁŠKOVÝ BLOK II
Pro širokou veřejnost – volný vstup zdarma
JÁN STUDENÝ + ROBERT KONIECZNY
Architektura pro dnešek a zítřek: člověk, technologie a plynutí času
Ján Studený (SK) a Robert Konieczny (PL) představí východiska vlastní architektonické praxe. Architekti seznámí publikum se svými realizacemi a konkrétními projekty, na kterých představí vlastní přístup a klíčová témata své práce jako jsou časová dynamika, sociální, technologické a kulturní aspekty v architektuře.
Ján Studený (SK)
Absolvent VUT Praha a AVU v Praze. Spolu s architektem Davidem Kopeckým založil studio KSA. Společně vytvořili česko-slovenskou expozici pro benátské Bienále 2002, která se zabývala tématem architektury bez architektů, Studený byl i spoluautorem další expozice z roku 2016 s tématem péče o architekturu. Mezi jeho neznámější práce patří Skleněný dům ve Stupavě, Modul pro rodinné bydlení v Mníšku pod Brdy nebo aktuálně realizované Sportovní haly v Nové Pace. Žije a pracuje v Bratislavě.
Robert Konieczny (PL)
Absolvent Slezské technické univerzity v Gliwicích, člen francouzské Akademie architektury, zakladatel architektonického studie KWK PROMES. Držitel řady architektonických ocenění včetně dvojnásobné nominace na Cenu Ludwiga Mies van der Rohe. Mezi jeho nejznámější stavby patří kromě ostravské galerie PLATO například Centrum dialogu Przełomy ve Štětíně, Zlomený dům v Katovicích nebo Konieczného Archa v Brenně. Autor knih Archiprůvodce po Evropě a Archiprůvodce po Polsku. Žije a pracuje v Katovicích a v Brenně.