Komentované procházky pro veřejnost
Procházky v rámci části „Proměny“ se zúčastnilo kolem čtyřiceti účastníků, zhruba polovina poté dorazila i na debatní část „Procesy“, čím byla zcela naplněna kapacita sálu místní knihovny. Na akci dorazili zájemci nejen z Krkonoš, ale i z podstatně vzdálenějších konců našeho kraje. Obzvlášť velkou radost nám udělala hojná účast místních obyvatel. V poměrně emotivní debatě se mísila tvrdá sociogeografická data se zajímavými postřehy z oblasti památkové péče, urbanistiky, ochrany přírody, ale i z každodenního života občanů Špindlu. Hlavním závěrem debaty bylo to, že ať už se jedná o další vývoj Špindlerova Mlýna nebo o další horské a podhorské obce ohrožené nadměrným turistickým ruchem, důležitá je spolupráce jak mezi odborníky, tak mezi jednotlivými samosprávami. Jen tak mohou čelit tlaku developerských společností, jejichž rozpočty i právní aparát násobně převyšuje možnosti jednotlivých municipalit.
I obě akce v Hradci Králové měly hojnou účast, tentokrát ve velké většině z místních občanů. Informačně bohatý a poutavě podaný výklad souzněl se skvělým výběrem trasa a jednotlivých staveb.
ŠPINDLERŮV MLÝN – PROMĚNY
28. 09. ve 14:00, sraz u Bílého mostu (komentovaná procházka, cca 7 km)
Franz Kafka začal psát ve Špindlerově Mlýně svůj asi nejznámější nedokončený román Zámek. V té době již byl v krkonošském městečku výrazně znát rozmach turismu a vzrůstající obliba zimních sportů, které z něj postupně učinily nejvytíženější české horské středisko. Socio-ekonomické proměny Špindlerova Mlýna se projevují v architektuře a manifestují ve veřejném prostoru. Architektonická vycházka s Radkem Drahným ze Správy KRNAP a s Vladimírou Paterovou z NPÚ po vybraných místech a realizacích bude zaměřena na celou škálu špindlerovské výstavby zahrnující tradiční i současnou architekturu, místa, která prošla radikální proměnou či zmizela. Součástí procházky bude návštěva Interhotelu Montana a monumentálního Hotelu Harmony, reflexe výstavby hotelových a apartmánových domů a jejich role v kontextu místa.
Registrace: bit.ly/spindleruvmlyn_promeny
ŠPINDLERŮV MLÝN – PROCESY
28. 09. v 18:30, Městská knihovna ve Špindlerově Mlýně (Dům služeb čp. 278)
Mohutný stavební rozmach ve Špindlerově Mlýně v posledních desetiletích akceleroval zásadní sociogeografické a socioekonomické proměny města a jeho veřejného prostoru. Rozvoj s sebou přináší nejen pozitivní hodnoty, ale i úbytek či upozadění místního obyvatelstva a zánik tradičních staveb. V diskusi bude Radek Drahný ze Správy KRNAP, sociální geografka Dana Fialová, starosta města Martin Jandura, památkářka Vladimíra Paterová a architekt Josef Smutný debatovat o procesech souvisejících s rozvojem města, stavbou hotelových a apartmánových domů, vznikem nové a zánikem původní architektury. Najde se místo pro místní?
Hosté diskuze: Radek Drahný – tiskový mluvčí Správy KRNAP, Dana Fialová – sociální geografka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Martin Jandura – starosta města Špindlerův Mlýn, Vladimíra Paterová – památkářka NPÚ, Josef Smutný – architekt a organizátor Krkonošské ceny za architekturu
Moderátor: Michal Kudrnáč – Centrum architektury Královéhradeckého kraje
Bez registrace
HRADEC KRÁLOVÉ – ŽIDOVŠTÍ ARCHITEKTI KURT SPIELMANN A HEINRICH KULKA
29. 09. v 11.00, sraz u Základní a Mateřské školy Josefa Gočára, Tylovo nábř. 1140, Hradec Králové
Komentovaná procházka s historikem architektury Ladislavem Jacksonem představí díla a životy dvou židovských architektů v Hradci Králové: Kurta Spielmanna a Heinricha Kulky. Zatímco Spielmann na Hradecku zanechal více realizací, především vilu manželů Fuchsových, Kulka na svém útěku z okupovaného Rakouska v roce 1938 stihl v Hradci navrhnout jedinou stavbu: dům pro textilního továrníka Karla Löwenbacha. Historik architektury Ladislav Jackson představí hradecké stavby a ukáže jejich místo v tvorbě architektů srovnáním s jejich dalšími projekty.
Provádí: Ladislav Jackson – historik architektury
Kapacita 30 osob.
Registrace: bit.ly/SpielmannKulka
HRADEC KRÁLOVÉ – SECESE VE MĚSTĚ: FANTA, KOTĚRA, POLÍVKA
29. 09. ve 14.00, sraz před budovou muzea, Eliščino nábř. 465, Hradec Králové
Hradec Králové po roce 1900 zažil nebývalý stavební rozkvět. Kontakt s vídeňským secesním hnutím zprostředkoval Jan Kotěra, který byl spolužák a přítel zakladatelů Secese. V Hradci zanechal svou první veřejnou budovu: Okresní dům. V Hradci Králové se ale projevily i konzervativnější, dekorativně orientované varianty architektury doby kolem roku 1900: rodinný dům zde navrhl Josef Fanta a budovu Záložního úvěrního ústavu postavil Osvald Polívka, Kotěrův nepřítel. Najdeme zde i řadu lokálních staveb, třeba domy Karla Schulze a Ladislava Tvrzského, které byly publikovány v časopisu Der Architekt. Procházka s historikem architektury a autorem řady knih o hradecké moderní architektuře Ladislavem Jacksonem bude zakončena prohlídkou budovy Galerie moderního umění od Osvalda Polívky.
Provádí: Ladislav Jackson – historik architektury
Bez registrace